Διαφήμιση του ποδοσφαίρου! Ολλανδία – Ουκρανία 3-2

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου! Ολλανδία - Ουκρανία 3-2

Υποψηφιότητα για το καλύτερο ματς του EYRO 2020 έθεσε – με σοβαρές πιθανότητες επιτυχίας – η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ολλανδία και την Ολλανδία.

Μετά από ένα «άνυδρο» πρώτο μέρος του αγώνα, με τους  Ολλανδούς να μην καταφέρνουν να εξαργυρώσουν με γκολ την καθολική της υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο του « Γιόχαν Κρόϊφ Αρίνα» κόντρα στους Ουκρανούς, μένοντας στο 0-0 στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένας αγώνας διαφήμιση του ποδοσφαίρου με τους Ολλανδούς να προηγούνται με 2-0 ( Βαιλάντουν 52’, Βέχορστ 59’) μέσα σε επτά λεπτά , τους Ουκρανούς να ισοφαρίζουν 2-2 (Γιαρμόλενκο 75′, Γιαρέμτσουκ 79)και εν τέλει οι Οράνιε να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα, να σημειώνουν τρίτο γκολ στο 85’ με γκολ του αμυντικού Ντένζελ Ντάμφρις .

Το τελικό σκορ 3-2 χάρισε τη νίκη στην Ολλανδία, στην επιστροφή της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά από την απουσία τους το ‘16, καθώς και την έκτη διαδοχική ήττα των Ουκρανών σε αντίστοιχες συμμετοχές σε EURO.

Πάντως οι «Κίτρινοι» σημείωσαν τα « παρθενικά» τους γκολ στη διοργάνωση .

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμπουργκ, Τίμπερ (88′ Φέλτμαν), Ντε Φράι, Μπλιντ (64′ Ακέ), Ντάμφρις, Ντε Ρον, Βαϊνάλντουμ, Φρ. ντε Γιονγκ, Φαν Άανχολτ (64′ Βάινταλ), Βέχορστ (88′ Λ. ντε Γιονγκ), Ντεπάι (90+1′ Μάλεν)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ, Ζιντσένκο, Γιαρμόλενκο, Γιαρέμτσουκ, Ζούμπκοφ (13′ Μάρλος, 64′ Σαπαρένκο)