Δανία – Φινλανδία 0-1. Ψυχολογική επικράτηση για τους Φινλανδούς

Ο Γιόελ Πογιανπάλο σκόραρε και ο Λούκας Χραντέτσκι απέκρουσε σε πέναλτι για να δώσουν στην Φινλανδία τη νίκη με 1-0 απεναντι στη Δανία, σε έναν αγώνα που επισκιάστηκε από την κατάρρευση του Κρίστιαν Έρικσεν στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερο ποδοσφαιρικό ενδιαφέρον, αφού κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι Δανοί ενώ είχαν το πάνω χέρι, δεν επέδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία ώστε να μεταφράσουν τις φάσεις που είχαν σε γκολ.

Ο αγώνας διεκόπη για περίπου 90 λεπτά αφού ο Έρικσεν χρειάστηκε έκτακτη ιατρική περίθαλψη κοντά στο τέλος του πρώτου ημίχρονου, προτού μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Όταν το ματς συνεχίστηκε, ο Πογιανπάλο έβαλε την Φινλανδία μπροστά, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού στο 60ο λεπτό όταν σηκώθηκε πάνω από τον Γιοακίμ Μάελ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από μια σέντρα από τον Γέρε Ουρόνεν. Ο τερματοφύλακας Κάσπερ Σμάιχελ ήρθε σε επαφή με τη μπάλα αλλά δεν κατάφερε να την συγκρατήσει εκτός τέρματος.

Η Δανία κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μάλιστα κέρδισε πέναλτι όταν ο Γιουσούφ Πούλσεν βρέθηκε στο χορτάρι υστέρα από δυνατό χτύπημα του Πάουλους Αραγιούρι. Ο τερματοφύλακας των Φινλανδών όμως έπεσε στα αριστερά του αναχαιτώντας το «ασθενικό» χτύπημα του Χόιμπεργκ στο 74ο λεπτό. Μετά από το πέναλτι οι Δανοί απείλησαν και άλλες φορές την εστία του Χραντέτσκι χωρίς όμως να τον ανησυχούν.

Οι συνθέσεις:

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ) – 4-3-3: Σμάιχελ – Βας (76′ Στρίγκερ), Κίαερ (63′ Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μάελε – Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (76′ Κορνέλιους), Έρικσεν (43′ Γιένσεν) – Μπρέιθγουεϊτ, Βιντ (63′ Όλσεν), Πόουλσεν.

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα) – 4-4-2: Χραντέτσκι – Ραϊτάλα (90′ Βάισανεν), Αραγιούρι, Ο’ Σόνεσι, Ούρονεν – Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ (76′ Σούλερ), Τοΐβιο – Πογιάνπαλο (Φορς), Πούκι (76′ Κάουκο).

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)

Βοηθοί: Γκάρι Μπέσγουικ, Άνταμ Ναν (Αγγλία)

4ος: Σάντρο Σάρερ (Ελβετία)

VAR: Στούαρτ Άτγουελ (Αγγλία)