Εχει να πάρει Κύπελλο από την εποχή του… Βενγκέρ

Κιουρία (sic) χθες η κυρα-Τσέλσιδα, διπλή πληρωμή από το ματς του Λονδίνου με τη Λέστερ, κρίμα (για… εμάς, τη Λίβερπουλ) που έληξε μόνο 2-1 και δεν μέτρησαν ένα από τα δύο ακυρωθέντα γκολ των «μπλε» στο πρώτο ημίχρονο. Διότι η 4η θέση θα κριθεί, αν οι «reds» κάνουν το 2/2, στη διαφορά τερμάτων. Αν…

Plus το combo ημιχρόνων στη Ρώμη, κάτι τσούλησε χθες, ειδικά με μεγαλύτερη μίζα στο combo της Τσέλσι. Κατά τα λοιπά, αν και στον τούρκικο τελικό έγιναν δύο φάσεις «ύποπτες» για πέναλτι, δεν δόθηκε, στο Μπράιτον το ματς ήταν εντέλει γκρανγκινιολικό, η Ερεμπρο σερνόταν, συνεχίζουμε.

Μονακό – Παρί Σεν Ζερμέν. Τελικός για το Coupe de France στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού. 13/18 κατακτήσεις έχει η Παρί, τελευταία αποτυχία στα πέναλτι από τη Ρεν το 2019 και στο 90λεπτο από τη Λιλ με 1-0 το 2011. Η Μονακό, αντίστοιχα, 4/9 με τελευταία το… 1991, βέβαια έκτοτε μόνο το 2010 μετείχε σε τελικό.

Ο, δε, προ 30ετίας τίτλος των Μονεγάσκων, τελευταίος στο Κύπελλο είχε έρθει με 1-0 επί της Μαρσέιγ με γκολ του Πασί στο 91’, με τεχνικό τον Αρσέν Βενγκέρ και παίκτες όπως οι Πετί, Πιέλ, Ντζοργκαέφ και Γουεά.

Το ερώτημα είναι αν η Μονακό δύναται να στερήσει, όπως κατά τα φαινόμενα η Λιλ στη Ligue 1, έναν ακόμη φετινό τίτλο από την Παρί η οποία κατεβαίνει χωρίς Νεϊμάρ, Κιμπεμπέ και Βεράτι. Η αλήθεια είναι ότι ο Νίκο Κόβατς την έχει…στρώσει τη Μονακό, η οποία νίκησε και στα άλλα δύο φετινά τους Παριζιάνους.

Δύο picks, ένα ότι στα τελευταία 9/10 μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, μπήκε γκολ νωρίς (ως το 28:00), το πήγα ως το ημίωρο. Και, έτερο, να νικήσει οποιαδήποτε από τις δύο επακριβώς με ένα γκολ διαφορά (κάτι σε 2-1 μου κάνει απόψε…).

Διαβάστε το πλήρες άρθρο και τα υπόλοιπα προγνωστικά του Νίκου Μποζιονέλου στο FootballBet.gr