Η… Λοκατέλ(ε)ια Ιταλία και η αρμάδα του Πότσο

Μετά από 15 ματς στο φετινό Euro έχουν υποδεχθεί τρία πέναλτι και χάθηκαν τα δύο ενώ τα 14/31 γκολ έχουν σημειωθεί από παίκτες που αγωνίζονται στη Serie A!

Επίσης, μόνο η Γαλλία (με 6) έχει περισσότερες νίκες στο 90λεπτο στα Euro 2016 και 2020 από την Ουαλία, που μετρά ήδη 5 (σε 8 ματς)!

Η Ρωσία επικράτησε 1-0 της Φινλανδίας και για πρώτη φορά από το 2012 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ σε Euro. Τούτη τη φορά κράτησαν τη νίκη, τότε είχαν μείνει στο 1-1 με την Πολωνία. Η Ρωσία πάντως δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε τελική φάση Euro ούσα μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (4-1-0).

Παράλληλα ήταν η πρώτη ρώσικη νίκη σε Euro μετά από έξι αγώνες…

Η Ουαλία νίκησε με 2-0 την Τουρκία, σε ματς όπου είχε 3,7 xGoals, τα περισσότερα για μια ομάδα σε αγώνα στο φετινό Euro και έχοντας πια τη δεύτερη καλύτερη επίδοση μετά τα 3,8 της Γερμανίας με τη Βόρεια Ιρλανδίας το 2016. Ο Γκάρεθ Μπέιλ έχασε πέναλτι και έγινε ο πρώτος που εκτελεί την… εσχάτη των ποινών στέλνοντας άουτ την μπάλα μετά τον Ραούλ στο Ισπανία – Γαλλία 2000 (εξαιρούνται οι εκτελέσεις στα πέναλτι μετά από ισοπαλία στην παράταση).

Η Ιταλία έκανε… περίπατο με το 3-0 επί της Ελβετίας και επέκτεινε το αήττητο σερί τις στις 29 αναμετρήσεις, είναι μια… ανάσα πλέον από τα 30 ματς, σερί που είχε κάνει η «σκουάντρα ατζούρα» του Βιτόριο Πότσο από τον Νοέμβριο του 1935 ως τον Ιούλιο του 1939, κατακτώντας και τα Μουντιάλ του 1934 και του 1938.

Με το 3-0 η Ιταλία έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που εκκινεί με 3+ γκολ σε τελική φάση Euro μετά την Ολλανδία το 2008 (3-0 την Ιταλία, 4-1 τη Γαλλία, τότε), η οποία είχε αποκλειστεί στα προημιτελικά από τη Ρωσία, στην παράταση…

Παράλληλα το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας του Τζίτζι Ντοναρούμα επεκτάθηκε στα 965 λεπτά, ήτοι από τον Οκτώβριο του 2020 και το γκολ του Φαν ντε Μπέεκ με την Ολλανδία ενώ ο Μανουέλ Λοκατέλι έγινε ο πρώτος Ιταλός που βάζει 2+ γκολ σε αγώνα Euro μετά τον Μάριο Μπαλοτέλι (στο 2-1 με τη Γερμανία το 2012) και συνολικά μόλις ο τρίτος, μαζί με τα τέρματα του Πιερλουίτζι Καζιράγκι στο 2-1 επί της Ρωσίας το 1996.

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα