Τουρκία – Ουαλία 0-2: Με MVP Μπέιλ έτοιμη για πρόκριση

Τουρκία - Ουαλία 0-2: Με MVP Μπέιλ έτοιμη για πρόκριση

Η Ουαλία, όπως και στο Euro 2016, έτσι και φέτος, δείχνει να έχει τη διάθεση να αποδεικνύει συνεχώς πως λανθασμένα τη λογαριάζουν ως αουτσάιντερ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Ουαλοί θέσπισαν την κυριαρχία τους, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και τον τρόπο παιχνιδιού τους. Εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος των Τούρκων και το μετέτρεψαν σε αντεπιθέσεις, με τον Μπέιλ να “σερβίρει” στους συμπαίκτες του δύο έτοιμα γκολ στο 24’ και στο 28’ με τον Ράμσεϊ να αστοχεί. Μια του «κλέφτη», δυο του «κλέφτη», η τρίτη ήταν και… φαρμακερή για την Ουαλία και τον Άαρον Ράμσεϊ, ο οποίος ευστόχησε μετά από φανταστική έμπνευση του Μπέιλ.

Οι Τούρκοι για άλλη μία αναμέτρηση ήταν αφελείς στην άμυνα και επιθετικά δεν έπεισαν. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν ρυθμούς, πολιορκώντας σε αρκετά διαστήματα την άμυνα των Ουαλών, αλλά ταυτόχρονα σε κάθε αντεπίθεση τους βρίσκονταν αντιμέτωποι με το γκολ. Μάλιστα σε μία από αυτές, ο Τσελίκ ανέτρεψε τον Μπέιλ στη γραμμή της μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Μπέιλ εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα πάρα πολύ ψηλά!

Οι φάσεις έδιναν και έπαιρναν αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν ανησύχησε ουσιαστικά, μέχρι το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου η μπάλα μετά από ένα κόρνερ, έφτασε έξω από τη μικρή περιοχή των Τούρκων, με τον Ρόμπερτς να βάζει το πόδι του και με τυχερό τρόπο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σεγιουντζιού, Μεράς (73′ Μιουλντιούρ), Γιοκουσλού (46′ Ντεμιράλ), Καραμάν (75′ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Τουφάν (46′ Γιαζιτζί), Ουντέρ (83′ Καχβετζί), Μπ. Γιλμάζ

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Άλεν (73′ Αμπάντου), Μόρελ, Μπέιλ, Ράμσεϊ (85′ Γουίλσον), Τζέιμς (90+4′ Ν. Γουίλιαμς), Μουρ