Φόρμα και παράδοση στο Βέλγιο

Δυστυχώς δεν κλείσαμε τη μέρα μας χθες με το απόλυτο καθώς το δυνατό μας σημείο δεν επιβεβαιώθηκε, με τη Λανς να αποδεικνύεται κατώτερη των περιστάσεων, αλλά πληρωθήκαμε τουλάχιστον τη δυάδα μας και το combo μας στο Instagram .

Κυριακή σήμερα και η αγωνιστική δράση έχει επιστρέψει για τα καλά μετά την περίοδο των εορτών, πάμε να αναλύσουμε ένα ένα τα παιχνίδια που ξεχώρισα.

Μαλίν – Άντβερπ

Η Μαλίν προέρχεται από νίκη επί της Μουσκρόν με 2-1 και βρίσκεται στην 13η θέση με 20 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 28-36. Αν και η επίθεσή τους στέκεται καλά, η άμυνά τους είναι η 3η χειρότερη της κατηγορίας. Απόντες οι Βόετ, Ντεφούρ και Βανλερμπέρκε.

Η Αντβέρπ κέρδισε και αυτή με σκορ 2-1 τη Σαρλερουά και ανέβηκε στην 5η θέση με 31 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 33-27. Θεωρώ πως οι φιλοξενούμενοι δεν θα αφήσουν βαθμό να πάει χαμένο σε αυτό το πιο χαλαρό διάστημα μέχρι να ξεκινήσει η φάση των «32» του Europa League όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρέιντζερς. Απόντες οι Μπάτεζ, Κούπμαν και Ενσιμπά ενώ αμφίβολος είναι ο Ροντρίγκεζ.

Εκτίμηση: Η γηπεδούχος στα 5 τελευταία εντός έδρας ματς έχει 4/5 goal/goal και 5/5 over 2,5 με 9 γκολ ενεργητικό και 13 παθητικό, αντίστοιχα η φιλοξενούμενη έχει στις εξόδους της 2/5 goal/goal και 2/5 over 2,5 με 7 γκολ ενεργητικό και 8 παθητικό. Η παράδοσή τους δείχνει ότι στις 5 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις έχουν 3/5 goal/goal και 3/5 over 2,5 και πάω με αυτήν.

Πάρμα – Λάτσιο

Η Πάρμα βρίσκεται σε πολύ κακό φεγγάρι, καθώς πέρα από την ήττα στο Μπέργκαμο με 3-0 από την Αταλάντα που την έριξε στην 18η θέση με 12 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 13-31, δεν έχει σκοράρει εδώ και 5 αγωνιστικές στην έδρα της. Απόντες οι Γκαλιόλο, Καραμόχ και Καβίλια.

Η Λάτσιο αντιθέτως έρχεται από νίκη με 2-1 επί της Φιορεντίνα και κάνει την δική της αντεπίθεση ανεβαίνοντας στην 8η θέση με 25 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 25 – 25. Ένα πολύ σημαντικό στατιστικό για τους μπλε της Ρώμης είναι ότι στις τελευταίες 5 εξόδους τους στη Serie A έχουν 4/5 goal/goal όπου και στις 5 αναμετρήσεις σκόραρε ο Ιμόμπιλε και μάλιστα στις 4/5 στο 1ο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει το απόλυτο αν δεν είχε χάσει το πέναλτι εναντίον της Μίλαν. Απόντες οι Λούλιτς, Προτό, Φαρές και Κορέα.

Το απόλυτο chat για live betting, χαβαλέ, καφριλίκια. Μπείτε στο Telegram του Koubanezos.gr

Εκτίμηση: Αυτή τη φορά θα κοντράρω τα στατιστικά και θα πιστέψω στο αμφίτερμα. Δεν είναι δα και τόσο κακή η γηπεδούχος να μείνει 6ο παιχνίδι στην έδρα της άσφαιρη και σε συνδυασμό με την προβληματική άμυνα των φιλοξενούμενων στα εκτός έδρας θα ποντάρω και στα γκολ ελπίζοντας ο Ιμόμπιλε να συνεχίσει το σερί του.

Αμπερντίν – Ρέιντζερς

Η Αμπερντίν έρχεται από «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της με την Νταντί Γιουνάιτεντ και έμεινε στην 3η θέση με 39 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 27-18. Απόντες οι Ντέβλιν, Μακ Γκέοχ και Γουότκινς, ενώ αμφίβολος δίνεται ο ΜακΛέναν.

Η Ρέιντζερς συνεχίζει ακάθεκτη έχοντας κερδίσει και τη μόνη ουσιαστική της απειλή, την Σέλτικ, με σκορ 1-0 για τον τίτλο του πρωταθλητή και είναι πλέον μόνη 1η με 62 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 57-5. Απόντες οι Τζακ και Κάτιτς, ενώ αμφίβολος είναι ο Άρφιλντ.

Εκτίμηση: Η γηπεδούχος στις 5 τελευταίες αναμετρήσεις της έχει σκοράρει 4/5 από το 1ο ημίχρονο και 2/5 σημειώθηκε over 1,5 1ου ημιχρόνου, αντίστοιχα η φιλοξενούμενη στις εξόδους της έχει σκοράρει στο 1ο ημίχρονο 5/5, ενώ σημειώθηκε over 1,5 ημιχρόνου 4/5. Βάσει αυτών θα επιλέξω τα γκολ από νωρίς.

Pre game picks και στο Instagram του Koubanezos.gr! Κάντε follow και δείτε τις προτάσεις μας

Άγιαξ – Αιντχόφεν

Ο «Αίαντας» άφησε 2 βαθμούς στην έδρα της Βίλεμ μένοντας ισόπαλος με σκορ 1-1, αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται στην 1η θέση με 34 βαθμούς και σύνολο τερμάτων 52-10. Απόντες οι Νέρες, Τραορέ και Μπρόμπεϊ.

Η Αϊντχόφεν πήρε τεράστια νίκη με 4-1 επί της Φένλο και βρίσκεται πλέον στην 2η θέση με 1 βαθμό διαφορά από τον σημερινό της αντίπαλο και έχει σύνολο τερμάτων 33-11.

Απόντες οι Λεντέσμα και Ρομέρο, ενώ αμφίβολοι είναι Γκουτιέρεζ, και Ομπισπό.

Εκτίμηση: Ο γηπεδούχος στις 5 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις του έχει 4/5 over 2,5 1ου ημιχρόνου, αντίστοιχα η φιλοξενούμενη έχει 1/5 over 1,5 1ου ημιχρόνου, αλλά έχει σκοράρει 3/5 από ημίχρονο. Δεδομένης της σημασίας του ντέρμπι και για τις δύο ομάδες θα πάω και εδώ με γκολ από νωρίς.