Πρόγραμμα Euro 2020

Δουβλίνο και Μπιλμπάο βγήκαν και επίσημα από τη λίστα των χωρών υποδοχής, εκεί που εισήλθε η Σεβίλλη, διαμορφώνοντας σε 11 τον τελικό αριθμό των πόλεων που θα φιλοξενήσουν αγώνες του Euro 2020, της διοργάνωσης που ήταν προγραμματισμένη για πέρυσι το καλοκαίρι και  μετατέθηκε για το 2021 (11/6-11/7), εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού.

Έτσι οι 24 φιναλίστ θα αγωνιστούν σε 11 και όχι σε 12 διαφορετικές πόλεις, όπως προέβλεπε ο αρχικός σχεδιασμός: Άμστερνταμ, Μπακού, Σεβίλη, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Κοπεγχάγη, Γλασκώβη, Λονδίνο, Μόναχο, Ρώμη και Αγία Πετρούπολη.

Πρόγραμμα Euro 2020. Η κορυφαία διοργάνωση θα αρχίσει στο «Ολίμπικο της Ρώμης, με τη διεξαγωγή της αναμέτρησης ανάμεσα σε Τουρκία και Ιταλία, και θα ολοκληρωθεί στις 11 Ιουλίου στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, με τον τελικό.

Η Σεβίλλη θα φιλοξενήσει τους τέσσερις αγώνες που είχαν προγραμματιστεί να γίνουν στο Μπιλμπάο και το Λονδίνο θα φιλοξενήσει και τον αγώνα της φάσης των «16» από τον 5ο όμιλο, που επρόκειτο να διεξαχθεί στο Δουβλίνο. Στην Αγία Πετρούπολη μεταφέρονται και οι αγώνες του 5ου ομίλου, τους οποίους επρόκειτο να φιλοξενήσει το Δουβλίνο.

Πρόγραμμα Euro 2020

1ος όμιλος

  • 11 Ιουνίου, Τουρκία-Ιταλία, Stadio Olimpico-Ρώμη
  • 12 Ιουνίου, Ουαλία-Ελβετία, Olympic Stadium-Μπακού
  • 16 Ιουνίου, Τουρκία-Ουαλία, Olympic Stadium-Μπακού
  • 16 Ιουνίου, Ιταλία-Ελβετία, Stadio Olimpico-Ρώμη
  • 20 Ιουνίου, Ελβετία-Τουρκία, Olympic Stadium-Μπακού
  • 20 Ιουνίου,Ιταλία-Ουαλία, Stadio Olimpico-Ρώμη

2ος όμιλος

  • 12 Ιουνίου, Δανία-Φινλανδία, Parken Stadium-Κοπεγχάγη
  • 12 Ιουνίου, Βέλγιο-Ρωσία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη
  • 16 Ιουνίου, Φινλανδία-Ρωσία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη
  • 17 Ιουνίου, Δανία-Βέλγιο, Parken Stadium-Κοπεγχάγη
  • 21 Ιουνίου, Ρωσία-Δανία, Parken Stadium-Κοπεγχάγη
  • 21 Ιουνίου, Φινλανδία-Βέλγιο, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

3ος όμιλος

  • 13 Ιουνίου,  Αυστρία-Β. Μακεδονία, Arena Nationala-Βουκουρέστι
  • 13 Ιουνίου,  Ολλανδία-Ουκρανία, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ
  • 17 Ιουνίου, Ουκρανία-Β. Μακεδονία, Arena Nationala-Βουκουρέστι
  • 17 Ιουνίου, Ολλανδία-Αυστρία, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ
  • 21 Ιουνίου, Β. Μακεδονία-Ολλανδία, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ
  • 21 Ιουνίου, Ουκρανία-Αυστρία, Arena Nationala, Βουκουρέστι

4ος όμιλος

  • 13 Ιουνίου, Αγγλία-Κροατία, Wembley Stadium-Λονδίνο
  • 14 Ιουνίου, Σκωτία-Τσεχία, Hampden Park-Γλασκώβη
  • 18 Ιουνίου, Κροατία-Τσεχία, Hampden Park-Γλασκώβη
  • 18 Ιουνίου, Αγγλία-Σκωτία, Wembley Stadium-Λονδίνο
  • 22 Ιουνίου, Κροατία-Σκωτία, Hampden Park-Γλασκώβη
  • 22 Ιουνίου, Τσεχία-Αγγλία, Wembley Stadium-Λονδίνο

5ος όμιλος

  • 14 Ιουνίου, Πολωνία-Σλοβακία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη
  • 14 Ιουνίου, Ισπανία-Σουηδία, Estadio La Cartuja-Σεβίλη
  • 18 Ιουνίου, Σουηδία-Σλοβακία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη
  • 19 Ιουνίου, Ισπανία-Πολωνία, Estadio La Cartuja-Σεβίλη
  • 23 Ιουνίου, Σλοβακία-Ισπανία, Estadio La Cartuja-Σεβίλη
  • 23 Ιουνίου, Σουηδία-Πολωνία, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη

6ος όμιλος

  • 15 Ιουνίου, Ουγγαρία-Πορτογαλία, Puskas Arena-Βουδαπέστη
  • 15 Ιουνίου, Γαλλία-Γερμανία, Allianz Arena-Μόναχο
  • 19 Ιουνίου, Ουγγαρία-Γαλλία, Puskas Arena-Βουδαπέστη
  • 19 Ιουνίου, Πορτογαλία-Γερμανία, Allianz Arena-Μόναχο
  • 23 Ιουνίου, Πορτογαλία-Γαλλία, Puskas Arena-Βουδαπέστη
  • 23 Ιουνίου, Γερμανία-Ουγγαρία, Allianz Arena-Μόναχο

Πρόγραμμα Euro 2020, Φάση των «16»

  • 26 Ιουνίου, Ματς 38, Δεύτερος 1ου ομίλου-Δεύτερος 2ου, Johan Cruyff Arena-Αμστερνταμ
  • 26 Ιουνίου, Ματς 37, Πρώτος 1ου-Δεύτερος 3ου ομίλου, Wembley Stadium-Λονδίνο
  • 27 Ιουνίου, Ματς 40, Πρώτος 3ου-Τρίτος 4ου/5ου ή 6ου ομίλου, Puskas Arena-Βουδαπέστη
  • 27 Ιουνίου, Ματς 39, Πρώτος 2ου ομίλου-Τρίτος 1ου/4ου/5ου ή 6ου ομίλου, Estadio La Cartuja-Σεβίλη
  • 28 Ιουνίου, Ματς 42, Δεύτερος 4ου ομίλου-Δεύτερος 5ου ομίλου, Parken Stadium-Κοπεγχάγη
  • 28 Ιουνίου, Ματς 41, Πρώτος 6ου ομίλου-Τρίτος 1ου/2ου ή 3ου ομίλου, Arena Nationala-Βουκουρέστι
  • 29 Ιουνίου, Ματς 44, Πρώτος 4ου ομίλου-Δεύτερος 6ου ομίλου, Wembley Stadium-Λονδίνο
  • 29 Ιουνίου, Ματς 43, Πρώτος 5ου ομίλου-Τρίτος 1ου/2ου/3ου ή 4ου ομίλου, Hampden Park-Γλασκώβη

Πρόγραμμα Euro 2020, Προημιτελικά

  • 2 Ιουλίου, Ματς 45, Νικητής 41-Νικητής 42, Gazprom Arena-Αγία Πετρούπολη
  • 2 Ιουλίου, Ματς 46, Νικητής 39-Νικητής 37, Allianz Arena-Μόναχο
  • 3 Ιουλίου, Ματς 47, Νικητής 40-Νικητής 38, Olympic Stadium-Μπακού
  • 3 Ιουλίου, Ματς 48, Νικητής 43-Νικητής 44, Stadio Olimpico-Ρώμη

Πρόγραμμα Euro 2020, Ημιτελικά

  • 6 Ιουνίου, Ματς 49, Νικητής 46-Νικητής 45, Wembley Stadium-Λονδίνο
  • 7 Ιουλίου, Ματς 50, Νικητής 48-Νικητής 47, Wembley Stadium-Λονδίνο

Πρόγραμμα Euro 2020, Τελικός

  • 11 Ιουλίου, Νικητής 49-Νικητής 50, Wembley Stadium-Λονδίνο

Θέλεις να μη χάνεις ανάρτηση στον δρόμο για το ταμείο;

Κάνε like στη σελίδα του Koubanezos.gr στο Facebook

Εντάξου στο μεγάλο chat του Telegram

Κάνε εγγραφή στο κανάλι του Koubanezos.gr στο Youtube

Follow το Koubanezos.gr στο Twitter

Ακολούθησε το Koubanezos.gr στο Instagram

Εντάξου στο group του Koubanezos.gr στο Facebook