Euro 2020: Πανόραμα, Βαθμολογίες, νοκ άουτ

 

Το Euro 2020, με… περσινή χρονιά στον τίτλο αν και λόγω κορωνοϊου διεξάγεται το 2021, είναι το 16ο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης ή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της UEFA

Διεξάγεται σε 12 πόλεις και σε 12 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες για πρώτη φορά, τιμήν ένεκεν για τα 70 χρόνια του θεσμού που ξεκίνησε το 1960. Το «Ολίμπικο» της Ρώμης θα φιλοξενήσει τον αγώνα της πρεμιέρας του Euro 2020 ανάμεσα στην οικοδέσποινα Ιταλία και την Τουρκία ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου.

Κάθε πόλη θα φιλοξενήσει τρεις αγώνες ομίλων και έναν αγώνα για τον γύρο των «16».

Euro 2020: Όμιλοι και πρόγραμμα

  • Οι νικητές των ομίλων, η δεύτερη θέση και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες θα συνεχίσουν στον γύρο των «16».
1ος όμιλοςΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒ
Ιταλία
Τουρκία
Ουαλία
Ελβετία

11 Ιουνίου, 22:00, Ιταλία – Τουρκία (στη Ρώμη)

12 Ιουνίου, 16:00, Ουαλία – Ελβετία (στο Μπακού)

16 Ιουνίου, 19:00, Τουρκία – Ουαλία (στο Μπακού)

16 Ιουνίου, 22:00, Ιταλία – Ελβετία (στη Ρώμη)

20 Ιουνίου, 19:00, Ελβετία – Τουρκία (στο Μπακού)

20 Ιουνίου, 19:00, Ιταλία – Ουαλία (στη Ρώμη)


2ος όμιλοςΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒ
Βέλγιο
Ρωσία
Δανία
Φινλανδία

12 Ιουνίου, 19:00, Δανία – Φινλανδία (στην Κοπεγχάγη)

12 Ιουνίου, 22:00, Ρωσία – Βέλγιο (στην Αγία Πετρούπολη)

16 Ιουνίου, 16:00, Ρωσία – Φινλανδία (στην Αγία Πετρούπολη)

17 Ιουνίου, 19:00, Δανία – Βέλγιο (στην Κοπεγχάγη)

21 Ιουνίου, 22:00, Δανία – Ρωσία (στην Κοπεγχάγη)

21 Ιουνίου, 22:00, Φινλανδία – Βέλγιο (στην Αγία Πετρούπολη)


3ος όμιλοςΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒ
Ολλανδία
Αυστρία
Ουκρανία
Βόρεια Μακεδονία

13 Ιουνίου, 19:00, Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία (στο Βουκουρέστι)

13 Ιουνίου, 22:00, Ολλανδία – Ουκρανία (στο Αμστερνταμ)

17 Ιουνίου, 16:00, Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία (στο Βουκουρέστι)

17 Ιουνίου, 22:00, Ολλανδία – Αυστρία (στο Αμστερνταμ)

21 Ιουνίου, 19:00, Ολλανδία – Βόρεια Μακεδονία (στο Αμστερνταμ)

21 Ιουνίου, 19:00, Ουκρανία – Αυστρία (στο Βουκουρέστι)


4ος όμιλοςΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒ
Αγγλία
Κροατία
Τσεχία
Σκωτία

13 Ιουνίου, 16:00, Αγγλία – Κροατία (στο Λονδίνο)

14 Ιουνίου, 16:00, Σκωτία – Τσεχία (στη Γλασκώβη)

18 Ιουνίου, 19:00, Κροατία – Τσεχία (στη Γλασκώβη)

18 Ιουνίου, 22:00, Αγγλία – Σκωτία (στο Λονδίνο)

22 Ιουνίου, 22:00, Σκωτία – Κροατία (στη Γλασκώβη)

22 Ιουνίου, 22:00, Αγγλία – Τσεχία (στο Λονδίνο)


5ος όμιλοςΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒ
Ισπανία
Σουηδία
Πολωνία
Σλοβακία

14 Ιουνίου, 19:00, Πολωνία – Σλοβακία (στο Δουβλίνο)

14 Ιουνίου, 22:00, Ισπανία – Σουηδία (στο Μπιλμπάο)

18 Ιουνίου, 16:00, Σουηδία – Σλοβακία (στο Δουβλίνο)

19 Ιουνίου, 22:00, Ισπανία – Πολωνία (στο Μπιλμπάο)

23 Ιουνίου, 19:00, Ισπανία – Σλοβακία (στο Μπιλμπάο)

23 Ιουνίου, 19:00, Πολωνία – Σουηδία (στο Δουβλίνο)


6ος όμιλοςΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒ
Γαλλία
Πορτογαλία
Γερμανία
Ουγγαρία

15 Ιουνίου, 19:00, Ουγγαρία – Πορτογαλία (στη Βουδαπέστη)

15 Ιουνίου, 22:00, Γερμανία – Γαλλία (στο Μόναχο)

19 Ιουνίου, 16:00, Ουγγαρία – Γαλλία (στη Βουδαπέστη)

19 Ιουνίου, 19:00, Γερμανία – Πορτογαλία (στο Μόναχο)

23 Ιουνίου, 22:00, Πορτογαλία – Γαλλία (στη Βουδαπέστη)

23 Ιουνίου, 22:00, Γερμανία – Ουγγαρία (στο Μόναχο)


Κατάταξη των ομάδων 3ης θέσης

Όμιλος Ομάδα ΑΓΝΙΗΓΚΟΛΒΠρόκριση
1οςEuro 2020: Πανόραμα, Βαθμολογίες, νοκ άουτ
2οςEuro 2020: Πανόραμα, Βαθμολογίες, νοκ άουτ
3οςEuro 2020: Πανόραμα, Βαθμολογίες, νοκ άουτ
4οςEuro 2020: Πανόραμα, Βαθμολογίες, νοκ άουτ
5ος
6ος

Τα νοκ άουτ

Euro 2020