Αργεντινή – Βραζιλία από 2.55 ως… 7.00

Τελικός Copa America 2021 απόψε, όσοι αντέξουμε θα… ξημερωθούμε. Η τύποις γηπεδούχος Αργεντινή, φιλοξενούμενη της Βραζιλίας στο εμβληματικό «Μαρακανά» του Ρίο ντε Τζανέιρο και στο 107ο παιχνίδι μεταξύ τους και έχουν, πια μια τρομερή πελατειακή σχέση!

• Η τελευταία ήττα της Βραζιλίας από την Αργεντινή σε επίσημο παιχνίδι ήταν το 2005.
  • Η τελευταία ήττα της Βραζιλίας από την Αργεντινή επί βραζιλιάνικου εδάφους (σε επίσημα ματς, πάντα) δεν… υπάρχει. Ποτέ δεν έγινε κάτι τέτοιο!
  • Η τελευταία ήττα της «σελεσάο» σε Copa America ήταν το… 1991.
  • Σε τελικό Copa America ανταμώνουν μόλις για τέταρτη φορά, τρομερό μιας και το τουρνουά μετρά 105 χρόνια ζωής.
  • Οι δύο χώρες έχουν αναμετρηθεί συνολικά οκτώ φορές σε νοκ άουτ αγώνες, τα επτά έληξαν είτε στο 90λεπτο είτε στα πέναλτι, στην παράταση κρίθηκε μόνο ο τελικός του Copa America το 1937.

Στοίχημα. Αργεντινή – Βραζιλία

Με την υποσημείωση ότι είμαι οπαδός της Βραζιλίας, αλλά σε μια χρονιά που τα ζούμε… όλα καθημερινά, με όσα συμβαίνουν γύρω μας, εδώ πάει η Αγγλία να πάρει τρόπαιο, δεν θα πάρει και… ο Μέσι;

Πέρα από την πλάκα όμως, η «αλμπισελέστε» ήταν όντως καλή σε αυτό το περίεργο Copa America, που αρχικώς επρόκειτο να συνδιοργανωθεί από Αργεντινή και Κολομβία, μετά βρέθηκε στον αέρα, προσφέρθηκε η Βραζιλία και σε γήπεδα χωρίς κόσμο και το έσωσε.

Οι διοργανωτές έδωσαν την άδεια να παραστεί στο γήπεδο ένας μικρός αριθμός φιλάθλων: περίπου 5.500. Πάλι καλά.

Με 4-3-3 η Αργεντινή του Λιονέλ Σκαλόνι με Μέσι, Νίκολας Γκονσάλες κι έναν εκ των Ντι Μαρία ή Αγουέρο μπροστά, έχοντας 4-2-0 στον φετινό θεσμό και δύο προκρίσεις με πέναλτι, σε όλα τα ματς σκόραρε, σε όλα τα ματς σκόραρε από το ημίχρονο

Με 4-2-3-1 και Ρισάρλισον, Νεϊμάρ, Πακέτα πίσω από τον Εβέρτον η «σελεσάο» του Τίτε, και τους Κασεμίρο και Φρεντ στα χαφ, απών ο τιμωρημένος Γκάμπριελ Ζέσους που θα πρέπει να αποκλειστεί για βίου (κατ’ εμέ).

Αήττητη έφτασε στον τελικό και η «σελεσάο» με 5-1-0, μόλις δύο γκολ παθητικό και μόνη απώλεια στο φινάλε των ομίλων με το Εκουαδόρ (1-1), ούσα βαθμολογικά αδιάφορη.

Ο οποίος Τίτε στοχεύει στο να… ισοφαρίσει τον Αργεντινό Αλφιο Μπαζίλε με δύο συνεχόμενες κατακτήσεις Copa America, το ρεκόρ κρατά όμως ο μυθικός Γκιγιέρμο Στάμπιλε από το 1947 με τρεις σερί.

Τι ποντάρουμε;

• Αργεντίνικη κατάκτηση, κάπως, έστω και στα πέναλτι. Όπου τη βρήκα ψηλότερα.
  • Draw no bet υπέρ της «αλμπισελέστε», τα λεφτά μας πίσω αν λήξει ισόπαλο το ματς.
  • Early γκολ, ως το 38:00 το line, προ αυτού η Αργεντινή σκόραρε στα 5/6 ματς της στο τουρνουά και η Βραζιλία 4/6.
  • Funbetιά, γκολ με φάουλ, είναι σε φόρμα ο κοντός, έβαλε ήδη άλλα δύο στο τουρνουά, στο 10άρι 0 Μέσι, στο 7άρι απλά γκολ με φάουλ (κράτησα το δεύτερο, έχουν και οι Βραζιλιάνοι καλά πόδια…).