Καλημερίζω το κοινό του koubanezos.gr. Αφού χωνέψαμε το αρνί και τα συναφή του Πασχαλινού τραπεζιού, είμαστε και πάλι εδώ στο καθήκον και την καθημερινότητα μας. Βέβαια, σήμερα είναι και η επίσημη αργία της πρωτομαγιάς, οπότε πιθανόν η κατάποση να συνεχιστεί. Όμως δεν γίνεται να σας αφήσω χωρίς προβλέψεις Τρίτης.

Προβλέψεις Τρίτης: Σκοράρει και περνάει

Στο Μάντσεστερ οι προβλέψεις Τρίτης, στην ρεβάνς του Παρισιού, όπου η Σίτι παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ, το ανέτρεψε και σήμερα είναι φαβορί, ώστε να είναι η πρώτη φιναλίστ του φετινού τελικού. Το 1-2 της δίνει σημαντικό προβάδισμα. Το Σάββατο πέρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 0-2 και συνεχίζει ακάθεκτη μέχρι τέλους. Σήμερα, θέλει να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, να τελειώσει αναίμακτα η βραδιά. Θέλει να βρεθεί επιτέλους σε έναν ευρωπαϊκό τελικό και φυσικά να τον κατακτήσει, κάτι που θα ανεβάσει το επίπεδο του συλλόγου.

Από την άλλη η Παρί, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε στο σκορ και εν τέλει ηττήθηκε. Είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο και θα αναγκαστεί να βγει μπροστά Οφείλει να επιτεθεί και να ψάξει τουλάχιστον δυο γκολ, αφού το ένα δεν της φτάνει σε καμία των περιπτώσεων. Το πλάνο του Ποτσετίνο θα πρέπει να περιλαμβάνει μια επιθετική τακτική, η οποία όμως θα έχει το μυαλό της και στα μετόπισθεν. Αν αφήσει ανοιχτούς χώρους, οι γηπεδούχοι ανά πάσα στιγμή μπορούν να γίνουν ιδιαιτέρως επικίνδυνοι.

Σίγουρα περιμένω να δω ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι. Η Παρί δεδομένου ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον δύο γκολ, θα βγει από τα πρώτα λεπτά στην επίθεση, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, το οποίο θα την βάλει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Βασική επιλογή μου εδώ είναι να προηγηθούν οι «Παριζιάνοι», στην αναμέτρηση σε απόδοση 2.57. Το έκαναν την προηγούμενη φορά και πλήρωσαν. Πρέπει να το κάνουν ξανά, αλλιώς στενεύουν τα περιθώρια πρόκρισης. Καθαρά ως προαίσθημα βλέπω να μην ξεκαθαρίζονται όλα στα 90 λεπτά και η παράταση στα μάτια μου είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο. Ολίγα ψηλά θα αφήσω και στο ακριβές σκορ 1-2 σε απόδοση 15.00!