Η πρώτη ομάδα που της βάζει 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο

«Μαύρη» σελίδα γράφτηκε στην ιστορία της ΑΕΚ και φρόντισε γι’ αυτό ο Ολυμπιακός. Οχι τόσο με το τελικό 5-1 όσο με τη… διαστημική του απόδοση στο πρώτο 45λεπτο.

Το 4-0 που διαμορφώθηκε από τον Γιώργο Μασούρα στο 44’, συνιστά το βαρύτερο σκορ που έχει σημειωθεί σε πρώτο ημίχρονο εντός έδρας αγώνα της «Ρνωσης», από το 1924 έως σήμερα! Οχι μόνο στο πρωτάθλημα, αλλά ούτε στην Ευρώπη δεν είχε πάθει κάτι αντίστοιχο, αφού ακόμα κι όταν συνετρίβη 1-4 από τη Σεβίλλη, στις 3 Σεπτεμβρίου 2007, το σκορ ημιχρόνου ήταν 0-3.

Το απόλυτο αρνητικό ρεκόρ της ΑΕΚ ήταν στο 7-2 από τη Μονακό το 1963, όπου έχανε με 5-0 στο ημίχρονο – αλλά εκτός έδρας.

Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ της ΑΕΚ σε εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος ήταν το 0-3 στα 24 πρώτα λεπτά από τον Παναθηναϊκό, στις 18/2/2007 (τελικό 1-4), ενώ από τους «πράσινους» είχε δεχθεί για τελευταία φορά 4-0 στα πρώτα 45 λεπτά εκτός έδρας αγώνα: στις 30/4/2008, για τα πλέι οφ (πάλι τελικό 4-1).

Ως γηπεδούχος, ο Ολυμπιακός έχει βάλει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στην ΑΕΚ μόνο σε ένα ντέρμπι πρωταθλήματος. Οχι στις δύο νίκες του με 6-0 (1981 και 2011), αλλά την 1η Σεπτεμβρίου 1991, όταν το σκορ άνοιξε στο 1’ ο Τσιαντάκης και ακολούθησαν τρία γκολ του Προτάσοφ στο 18’, το 32’ και το 33’ (τελικό 4-2).