Δυάδα διπλασιασμού από Μόσχα και Μαδρίτη

Καλημέρα σε όλους.

Το επίκεντρο σε Μόσχα και Μαδρίτη σήμερα. Στη Μόσχα η πρωτοπόρος της Euroleague ΤΣΣΚΑ (14-4) αντιμετωπίζει την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης Ζαλγκίρις Κάουνας (11-7). Οι Μοσχοβίτες προέρχονται από ήττα στη Βιτόρια απέναντι στην πρωταθλήτρια Ισπανίας Μπασκόνια με 95-93. Έτσι, ”έσπασε” ένα σερί 12 νικών της ρωσικής ομάδας. Στον αγώνα του πρώτου γύρου είχε κερδίσει δύσκολα στο Κάουνας με 78-87, κυρίως εξαιτίας του εκρηκτικού Mike James (μ.ο. πόντων 20.5). Η Ζαλγκίρις συνέτριψε την ουραγό Χίμκι με 102-75 κάνοντας ένα τρομακτικό σερί 63-27 στο δεύτερο ημίχρονο! Κορυφαίος του αγώνα ο Γάλλος σέντερ της Ζαλγκίρις, Joffrey Lauvergne, με 29 πόντους.

H Ρεάλ Μαδρίτης (12-6) προέρχεται από εντός έδρας ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο με 76-80, μία ήττα που της έσπασε ένα σερί 6 νικών. Ο Ερυθρός Αστέρας (6-12) από την άλλη προέρχεται και αυτός από εντός έδρας ήττα με 71-73, δια χειρός του πρώην παίκτη του και νυν της Φενέρμπαχτσε, Lorenzo Brown. Στον αγώνα του πρώτου γύρου είχε κερδίσει δύσκολα η Ρεάλ μέσα στο Βελιγράδι με 67-73, βασιζόμενη κυρίως στην πολύ καλή τρίτη περίοδο όπου και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ.

Εν κατακλείδι, πιστεύουμε ότι Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ θα επιστρέψουν στις νίκες απέναντι στις πιο αδύναμες αντιπάλους τους και γι’ αυτό επιλέγουμε μία δυάδα νικών τους με χάντικαπ τα οποία μπορούν να καλύψουν και στην κακή τους μέρα.

Pre game picks και στο Instagram του Koubanezos.gr! Κάντε follow και δείτε τις προτάσεις μας