Γρανάδα, Λονδίνο, 3.18

Καλημερίζω τους φίλους κουβανέζους και εύχομαι να έχουμε ένα κερδοφόρο Σ/Κ. Επιστροφή σε φουλ δράση μετά τη διακοπή με τις εθνικές ομάδες, με ματς από την Ευρώπη…

Γρανάδα – Σεβίλλη: Επτά βαθμοί μέχρι στιγμής, με μια βαριά αλλά εντός προγράμματος ήττα στην Μαδρίτη από την Ατλέτικο, κυρίως όμως με μια σπουδαία επιτυχία στην Ευρώπη, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Η Σεβίλλη σε συνέχεια της περσινής εξαιρετικής της σεζόν μοιάζει ικανή για πιο παραπάνω για φέτος. Ξεκίνησε με οριακή ήττα στην παράταση από την Μπάγερν στο ευρωπαϊκό Super Cup, συνέχισε με δύο δύσκολες νίκες και έκλεισε με τη δίκαιη ισοπαλία με την Μπαρτσελόνα. Δύσκολα βγαίνει σημείο από αυτόν τον αγώνα οπότε θα στραφώ προς τα γκολ.

• 5/6 goal/goal εμφάνισαν τα τελευταία μεταξύ τους ματς στην έδρα της Γρανάδα.

Τσέλσι – Σαουθάμπτον: Σοβαρεύτηκε και πήγε με σχετική ηρεμία στη διακοπή, καθώς διέλυσε με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας. Ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, που ωστόσο ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και σκόραρε τέσσερις φορές. Η δε Σαουθάμπτον, επιβλήθηκε με 2-0 εντός έδρας της Γουέστ Μπρομ και πανηγύρισε το δεύτερο διαδοχικό της «τρίποντο». Προφανώς ανώτερη η Τσέλσι αλλά πιστεύω πως θα δώσει φάσεις στη Σαουθάμπτον η οποία διαθέτει ικανότατους ποδοσφαιριστές στη… γραμμή κρούσης.

• 5/8 goal/goal εμφάνισαν τα τελευταία μεταξύ τους ματς στην έδρα της Τσέλσι.